Elektronik Sigara ve Likitleri konusunda bilgi alabileceğiniz tüm makaleler burada....

Elektronik Sigaranın Sebep Olduğu Hastalıklar

0

Elektronik Sigaranın Sebep Olduğu Hastalıklar

Elektronik Sigaralar Sağlığa Zararlı Mı?

Elektronik sigaraların sağlığa zararlı olup olmadığı gerek kullanıcılar gerekse elektronik sigaraya yeni başlayacaklar tarafından sık sık dile getirilen bir konu. Elektronik sigaralar ve sağlıkla ilgili yapılabilecek en isabetli yorum, elektronik sigaraların sağlığa zararlı oldukları ancak bu zararın normal sigaralar kadar olmadığı yönündedir. Gerçekten de elektronik sigaralarla ilgili araştırmalar tüm hızıyla devam etmektedir ve henüz elektronik sigaraların sağlığa çok zararlı olduklarına dair elimizde bir bilgi bulunmuyor. “Elektronik sigara zararlıdır fakat geleneksel tütün ürünleri kadar zararlı değildir” cümlesi elektronik sigaralarla ilgili yapılabilecek en isabetli yorumlardan birisidir. Peki elektronik sigaranın sebep olduğu hastalıklar neler? Sizler için bu yazımızda bu sorunun cevabını bulmaya çalışacağız.

elektronik-sigara-hastaliklari

 

Otoriteler Elektronik Sigara Hakkında Ne Diyor?

Başta Amerikan Gıda Ve İlaç Dairesi FDA, elektronik sigaraları geleneksel tütün ürünleri sınıfında bulundursa da elektronik sigaraların çalışma prensibi geleneksel tütün ürünlerinden oldukça farklı. Tankına yerleştirilen nikotinli sıvıyı buharlaştıran elektronik sigaralar, nikotin sağlamanın en yaygın yollarından birisi olarak görülüyor. Elektronik sigaralar sağlığa zararlıdır ancak elektronik sigaraların zararları geleneksel tütün ürünleri kadar değildir savı, dünyadaki pek çok sağlık otoritesi tarafından da onaylanmış bir sav. FDA (American Food And Drug Assossation) başta olmak üzere elektronik sigara kullanımı ile ilgili endişeler var. Bu endişelerin başında elektronik sigara kullanımının 2011 ile 2015 yılları arasında gençler arasındaki kullanımının %900 artması yatıyor.

 

elektronik-sigara-neden-patlar-8

 

Buna karşılık elektronik sigaraların toksit ve kanserojen maddelerden oluşan bir tür kokteyl olan geleneksel tütün ürünlerinden daha sağlıklı olduğu pek çok otorite tarafından ortaya konmuş durumda. Kaliforniya Üniversitesi’nde bulunan Tütün Kontrol Araştırmaları Ve Eğitim Bölümü’ndeki Stanton Glantz da elektronik sigaraların geleneksel sigaralar kadar zararlı olmadığını ortaya koyuyor. 

Yine bir sağlık dergisinde elektronik sigaralarla ilgili yayınlanan bir makalede elektronik sigaraların pek çok zararlı kimyasal içerdiği ile ilgili bir makale yayınlandı. Özellikle elektronik sigara likitlerinin buharlaşmasını sağlayan Solvent’in zararlarına yer verilen makalede aynı zamanda aroma ve propilen gliserinden söz ediliyor.

 

blog-banner-4

Elektronik Sigaranın Olası Zararları Nelerdir?

Elektronik sigara, tamamen geleneksel sigaranın yerini alması ve kullanıcıların sigarayı bırakması için üretilen bir üründür. Elektronik sigaralar, içlerinde nikotin bulunan elektronik sigara likitleri kullanırlar. Bu iki neden, elektronik sigaraların insan sağlığı için bir risk olmasına neden olur. Aslında elektronik sigaraya atfedilen hemen her şey nikotin ve elektronik sigaranın sık kullanılması ile ilgilidir. Aşşağıda genel başlıklarıyla yazdığımız nedenler, elektronik sigaranın insan sağlığı için problem olmasına neden olur. Elektronik sigaranın sebep olduğu hastalıklar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Çarpıntı
 • Damar Tıkanıklığı
 • Kalp Krizi Riski
 • Yüksek Tansiyon
 • Felç Riski
 • Nikotin Alerjisine Bağlı Rahatsızlıklar
 • Şeker Hastalığı
 • Astım Ve Nefes Darlığı
 • Diacetyl Ve Diğer Kimyasallar

Şimdi, elektronik sigaranın neden olduğu söylenen bu şikayetler üzerinde biraz duralım. Ancak tekrer belirtmekte fayda var. Bu rahatsızlıklar elektronik sigaradan ziyade nikotin ile ilgilidir ve genellikle elektronik sigaranın çok yoğun bir şekilde kullanılması sonucu ortaya çıkmaktadırlar.

 

Elektronik Sigara Ve Çarpıntı

Elektronik sigaralar, içlerinde farklı oranlarda nikotin içeren elektronik sigara likitlerini buharlaştırarak çalışırlar. Nikotin, bir tür uyarıcıdır. Nikotini vücudunuza aldığınızda tansiyonunuz ve kalp ritminiz yükselir. Aşırı dozda yüksek nikotin içeren elektronik sigara likiti kullanmak kalp ritminizi ve tansiyonunuzu yükseltir. Yüksek nikotin değeri bulunan elektronik sigara likitlerini ise başka likitlerle karıştırarak kullanabilirsiniz. Aslında yüksek nikotin içeren elektronik sigara likitleri daha ziyade başka likitlerle karıştırılmak için üretilmişlerdir. Bu yüzden yüksek nikotin içeren bir elektronik sigara likiti kullanırsanız ve bunu sık aralıklarla yaparsanız elektronik sigara kalp çarpıntısına neden olur.

 

elektronik-sigaranin-neden-oldugu-hastaliklar

Elektronik Sigara Damar Tıkanıklığı Yapar Mı?

Bu sorunun cevabı kısmen evet kısmense hayırdır. Nikotinin damarları daraltma özelliği bulunur. Nikotinin bu özelliği sadece kalp damarlarını değil akciğeri de etkiler. Ancak nikotinin bu damar daraltıcı etkisi çok uzun vadede kendisini gösterir. Yine de elektronik sigaraların damar tıkanıklığı yapma riski bulunmaktadır. Çünkü ciddi damar tıkanıklığı problemlerine elektronik sigara buharını çok uzun süre (ortalama insan ömrünün üstünde bir zaman) solumanız halinde rastlanmaktadır.

 

Elektronik Sigara Ve Kalp Krizi Riski

Elektronik sigara likitlerinde bulunan nikotinin damarları tıkama ve kalp krizine neden olma gibi bir riski vardır. Ancak bu durum çok ama çok uzun bir sürede kendisini gösterir. Üstelik elektronik sigara kullanımının kalp krizine neden olma sürei ortalama bir insan ömrünün çok üstünde bir zamandır.

blog-banner-3

Yüksek Tansiyon Ve Felç Riski 

Elektronik sigaralarda kullanılan elektronik sigara likitlerinin nikotin içerdiğini ve nikotinin de bir tür uyarıcı olduğundan söz etmiştik. Nikotin, kalp ritminizi ve kan basıncınızı arttırır. Bu da kalp krizi riskinin oluşmasına neden olur. Ancak bu durum, elektronik sigaranın amacı dışında ve sık sık kullanılmasından dolayı oluşur. Eğer elektronik sigaraların yüksek tansiyon riskini aza indirmek isterseniz 0 mg nikotin içeren elektronik sigara likitleri kullanabilir veya yüksek nikotinli likitlerinizi nikotin seviyesi düşük likitlerle karıştırmayı deneyebilirsiniz.

Nikotin Alerjisine Bağlı Rahatsızlıklar

Her gıda veya kimyasalda olduğu gibi nikotin de bazı bünyelerde alerji oluşmasına neden olabilir. Alerji, insan sağlığını tehdit eden önemli bir rahatsızlıktır ve bazı alerjik reaksiyonlar insan sağlığını ciddi şekilde rahatsız edebilir. Nikotine karşı alerjiniz olup olmadığını basit bir alerji testi yaparak öğrenebilirsiniz. Nikotin alerjisi çok sık rastlanılan bir rahatsızlık değildir ve alerjik astımdan çok daha farklı bir rahatsızlıktır.

 

Şeker Hastalığı (Diyabet) Ve Elektronik Sigaralar

Elektronik sigaralar aslında aniden bastıran tatlı krizlerini ortadan kaldırmak için oldukça idealdir. Özellikle meyve aromalı elektronik sigara likitleri veya cheese cake, donut, krema ve milk shake aroması içeren elektronik sigara likitleri, aromasını içerdikleri tatlının tadını sizlere verirler. Buna karşılık size sadece ağzınızdaki hafif şekerli tat kalır. Yani elektronik sigaralar kilo almanızı bir ölçüde engeller.

 

Geleneksel sigaralar, tüm insanlar için zararlıdır. Sadece ABD’de yılda 480.000 kişi sadece sigaradan dolayı hayatını kaybetmektedir. Söz konusu diyabet hastalığı ile boğuşan insanlar olduğunda sigara kullanımı daha ciddi bir hal almaktadır. Şeker hastalığı ve sigara bağımlılığı insan vücuduna kaldırması güç bir yük yükler ve bu durum insan sağlığını ciddi ölçüde etkiler. Elektronik sigaralar, şeker hastalarının sigarayı bırakmaları için ideal bir çözümdür. Çoğu diyabet hastası, elektronik sigara kullandığında sigara içtiklerine benzeyen ancak biraz farklı bir duygu hissederler. Ancak bu, elektronik sigaralarla ilgili zararsız bir belirtidir.

 

Elektronik Sigaralar Kan Şekerini Yükseltir Mi?

Tatlı elektronik sigara likitleri çok az miktarda şeker barındırırlar. Bu şeker miktarı, diyabet hastalarını etkileyecek miktarda değildir. Aslında elektronik sigaraların tatlı krizlerini engellemesi ve tatlı tüketme isteğinizi azaltması bir bakıma kan şekerinizin düşmesini dahi sağlayabilir. Bu, sadece kan şekerinizin düşmesinin yanında aynı zamanda kilo vermenizi dahi sağlayabilir. Eğer diyabet hastaları için elektronik sigaranın olası etkileri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz ve biraz da İngilizce bilginiz varsa buradan bilgi edinmeniz mümkün.

 

Elektronik Sigara, Astım Ve Nefes Darlığı

Astım hastasıysanız elektronik sigaralara çok daha temkinli yaklaşmanızda fayda var. Bunun nedeni elektronik sigara likiti içindeki kimyasalların burun alerjisi ve nefes darlığına neden olma ihtimalinin bulunmasıdır. Buna ek olarak boğaz yollarındaki nefes borusunu daraltan nikotin, astım hastaları için ciddi risk oluşturabilir. Eğer astım hastasıysanız ve elektronik sigara kullanıyorsanız, yoğun buhar çekmekten kaçının. Buna ek olarak yüksek nikotinli elektronik sigara likitlerinden de uzak durmanızda fayda var. Nikotin seviyesi yükseldikçe nefes darlığı yaşama riskinizin de arttığını kesinlikle unutmayın.

Astım ve elektronik sigaralarla ilgili küçük bir hatırlatma daha; eğer elektronik sigara kullanıyorsanız ve çevrenizde astım veya alerjik astımı bulunan birisi bulunuyorsa elektronik sigara kullanmak konusunda daha temkinli davranmalısınız.

elektronik-sigaranin-sebep-oldugu-hastaliklar-2

Diacetyl Ve Diğer Kimyasallar

Diacetyl özellikle sütlü, tereyağlı ve krema aroması içeren elektronik sigara likitlerinde sıklıkla kullanılan bir katkı maddesidir. Bu madde, solvent ile birlikte elektronik sigara likitlerinde bulunan en riskli üç maddeden sadece birisidir. Diacetyl, gıda sanayisinde kullanılan bir malzemedir. Her ne kadar organik bir bileşiğe sahip olsa da gıda sektöründe özellikle tereyağı aromasının arttırılmasında kullanılan Diacetyl, insan sağlığı için riskli bir maddedir ve bu madde akciğerlerinizin su toplamasına neden olabilir. Bununla birlikte bazı araştırmalar Diacetyl’in kanserojen olduğunu da göstermiştir.

Elektronik sigara likitlerinde nikotin (nikotinin damarları daraltan bir uyarıcı olduğundan söz etmiştik) ve diacetyl’den sonra en riskli bileşen solventtir. Solvent, elektronik sigara bileşenlerinin likit içinde dağılmasını sağlayan bir tür çözücüdür. Ancak bu madde, elektronik sigara likitlerinde çok az miktarda kullanılırlar. Bu yüzden solvent, elektronik sigara kullanıcıları için ciddi bir sorun değildir.

blog-banner-2

Elektronik Sigara İçmek / Sigara İçmek

Yazımızın sonuna geldiyseniz, elektronik sigaralarla ilgili sorunun temelde elektronik sigara ile değil de daha ziyade nikotin ve bazı kimyasallarla ilgili olduğunu görebilirsiniz. Üstelik, yukarıdaki sebepler sadece yoğun elektronik sigara kullanımı ile ilgilidir. Yani siz elektronik sigaraları sigarayı bırakmak için bir vasıta olarak görmüyorsanız daha yüksek risk ile karşı karşıya olduğunuzu söylemek mümkün.

elektroniksigaraal-com-bbc-kapak

Elektronik sigara ve geleneksel sigarayı karşılaştırdığımızda elektronik sigara ile ilgili bilindik bir sonuca ulaşıyoruz: elektronik sigaralar sağlığa zararlıdır ancak geleneksel sigaralar kadar değil. Peki elektronik sigarayı geleneksel sigaralardan daha az zararlı kılan özellikler nelerdir? Öncelikle elektronik sigara likitleri her ne kadar tamamen zararsız olmasalar da zararlı kimyasallar içeren maddeler içerirler ve bu, elektronik sigaraların sahip olduğu risklerden birisidir. Ayrıca elektronik sigaralar nikotini içlerindeki elektronik sigara likitini buharlaştırarak oluştururlar. Sigaralar, nikotini tütünü yakarak elde ettiklerinden, zararlı kimyasalların oluşmasına neden olurlar. Bu da sigaraların kısırlıktan kansere, nefes darlığından kalp krizi ve damar tıkanıklığına kadar geniş bir yelpazede zarar verir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 Yorumlar
 1. Reply
  Yıgıtcan Şubat 24, 2017 at 3:55 pm

  Kullandıgımız cıhazı baskası ver bı deneyım deyıp denenedıgınde o kısıde her hangı bır rahatsızlık varsa bu gecermı agızlıgını degıstırmeden veye degıstırerek tesekurlerr

  • Reply
   Editör Mart 3, 2017 at 8:50 am

   Merhaba,

   Aslında aynı cihazı farklı kişiler kullanıyorsa ağızlığı değiştirmenizde fayda var. Bu, hastalık geçme riskini çok büyük oranda azaltacaktır. Eğer “drip tip” olarak da anılan ağızlıkları genellikle metal / cam / seramik malzemeden üretilmiş olanlardan seçerseniz daha rahat edebilirsiniz.

Yorum Yap